زمان مطالعه ۸ دقیقه

مثل هر صنعتی، صنعت ویپینگ هم به سرعت رو به پیشرفت است و ما هر روز شاهد نوآوری و کارایی بهتر دستگاه ها، جویس ها، اکسسوری ها و… در این زمینه هستیم. شرکت های تولید کننده غول پیکری در این حوزه در حال رقابت هستند و همواره در تلاش اند محصولاتی متمایز و بهتر از رقبا تولید کنند. تنوع زیاد در طراحی و شکل ظاهری دستگاه ها و جویس ها از جمله دلایلی است که باعث شده افراد زیادی در سراسر دنیا، ویپینگ را به عنوان راهی موثر و سرگرم کننده برای ترک عادت سیگار کشیدن انتخاب کنند.
در واقع به دلیل این تنوع گسترده، افراد مصرف کننده می توانند دستگاهی کاملا منحصر به فرد برای خود بسازند. به یاد داشته باشید در دنیای ویپ ها همیشه چیز جدیدی برای امتحان کردن وجود دارد و تجربه های متفاوتی در انتظار شماست.

 

 

دستگاه های مختلفی در دنیای ویپینگ وجود دارند که کارایی هر کدام متفاوت از دیگری است. پیش از هر کاری باید سوالاتی مثل این موارد را از خودتان بپرسید:

 • چه نوع دستگاهی مناسب شماست و آن را ترجیح می دهید؟
 • ویپ ها، پاد سیستم ها، ویپ های قلمی، پادسیستم های یکبار مصرف یا پاد مادها؟

ما قبلا به طور کامل توضیح داده ایم که ویپ ها و پادسیستم ها دقیقا به کدام دستگاه ها گفته می شود و کاربردشان چیست. از آنجایی که محبوبیت پاد مادها در سطح جهانی به سرعت رو به افزایش است، تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی سیر تا پیاز پاد ماد ها بپردازیم و ببینیم این سری از دستگاه های ویپ دقیقا مناسب چه افرادی است. هم چنین می خواهیم نگاهی به تفاوت آن ها با ویپ ها و پادسیستم ها هم بیاندازیم.

پاد ماد چیست؟

پاد ماد ها یا دستگاه های دوکاره گروهی از سیگار های الکترونیکی هستند که به دلیل طراحی زیبا، امکان حمل آسان و کارایی ساده به محبوبیت بسیار زیادی رسیده اند و بیشتر مناسب تازه کارها هستند. ویپ پاد ها توانسته اند بسیاری از تنظیمات پیچیده سایر مدل های ویپ را از بین ببرند و اتفاقا به خوبی در این کار به موفقیت رسیده اند! به بیان دیگر پاد ماد ها دستگاه های جمع و جور و کاربر پسند هستند که کارایی بسیار ساده ای دارند.
اکثر پاد ماد ها برای افرادی طراحی شده اند که قصد دارند سیگار را کنار بگذارند، زیرا اندازه نسبتا کوچکی دارند و از تنظیمات پیچیده به دور هستند.

پاد ماد ها از چه اجزایی تشکیل شده اند؟

دستگاه های پاد ماد معمولا از ۶ یا ۷ قسمت تشکیل می شوند:

 1. بدنه دستگاه (ماد)
 2. باتری (پاد ماد ها هم با باتری داخلی و هم با باتری خارجی طراحی می شوند)
 3. دکمه روشن و خاموش
 4. پورت شارژ
 5. کارتریج قابل تعویض (کارتریج قطعه ای است که کویل داخل آن تعبیه شده و جویس نیز داخل آن ریخته می شود)
 6. کویل (در بعضی از مدل ها کویل به کارتریج متصل است و نمی‌توان آن را به تنهایی تعویض کرد اما در برخی مدل ها می‌توانید کویل را به تنهایی تعویض کنید)
 7.  نمایشگر یا چراغ LED

ویژگی های مهم ویپ پاد ها

از مهم ترین ویژگی های پاد ماد ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تنظیمات POWER یا قدرت قابل تغییر که این امکان را به شما می دهد میزان بخار و شدت طعم رسانی دستگاه را روی مقدار دلخواه‌تان قرار بدهید.
 • سازگاری با دو مدل کویل مناسب سالت و جویس که باعث می‌شود بتوانید از دستگاه پاد ماد خود هم به عنوان ویپ و هم پاد سیستم استفاده کنید.
 • کیفیت بالای ساخت بدنه مثل آلیاژ روی و آلومینیوم و… به همراه چرم (در برخی مدل های لوکس) که باعث می‌شود دستگاه در برابر ضربه های احتمالی مقاومت بیشتری داشته و شکلِ ظاهری زیباتری نسبت به دستگاه های ویپینگ قدیمی که از پلاستیک ساخته شده اند، داشته باشد.
 • حفاظت بالای بدنه دستگاه که باعث می‌شود اکثر پاد ماد ها در گروه دستگاه های ضد ضربه قرار بگیرند. در ضمن برخی از ویپ پاد ها دارای استاندارد IP67 هستند یعنی در برابر آب و گرد و غبار هم مقاوم اند.

ویپ پاد ها چه فرقی با ویپ دارند؟

ویپ پاد ها نه تنها از نظر شکل ظاهری بلکه از لحاظ کاربرد هم با ویپ ها که برای تولید حجم عظیم بخار طراحی شده اند، متفاوت هستند. به عنوان مثال ویپ پاد ها کوچک تر از ویپ ها هستند، قابلیت حمل آسان تری دارند و راه اندازی آن ها ساده تر است. علاوه بر این، دستگاه های پاد ماد این امکان را بشما می‌دهند که سبک های مختلف ویپینگ را تجربه کنید!

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم، ویپ ها بیشتر برای تولید حجم بخار زیاد استفاده می شوند اما ویپ پاد ها بیشتر برای جذب نیکوتین کاربرد دارند و برای کسانی که میخواهند بدون نیکوتین ویپینگ کنند (یعنی از جویس های نیکوتین ۰ استفاده کنند) مناسب نیستند. البته منظورمان این نیست که ویپ پاد ها نمی توانند بخار زیاد تولید کنند؛ همانطور که از اسمشان هم مشخص است این دستگاه ها دوکاره هستند و می‌توانند به عنوان ویپ هم عمل کنند اما خب در مقایسه با یک ویپ، بخار به نسبت کم تری دارند.

 

اگر بخواهیم از لحاظ تنظیمات این دو گروه دستگاه را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم که دست ویپر در انجام تنظیمات دلخواه روی دستگاه های ویپ نسبت به پادماد ها باز تر است. در ویپ ها به راحتی می توانید مقدار وات و دمای دستگاه را روی مقدار دلخواه‌تان تنظیم کنید. البته بسیاری از پاد ماد ها هم دارای این تنظیمات هستند اما برخی از آن ها هم یک سره بوده و امکان تنظمیات را به ویپر نمی‌دهند.

مورد قابل توجه دیگر در این مقایسه این است که اکثر پاد ماد ها دارای حالت کامدهی خودکار یا اتوماتیک هم هستند. در صورتی که کامدهی ویپ ها دکمه ای است یعنی برای هر بار کام گرفتن از دستگاه باید دکمه فایر را بفشارید و تا اتمام کام تان آن را رها نکنید.

مخزن جویس پاد ما ها نیز در مقایسه با ویپ ها مقرون به صرفه تر است.

ویپ پاد ها چه فرقی با باکس ماد ها دارند؟!

تفاوت اصلی بین باکس ماد ها و ویپ پاد ها مربوط به عواملی مثل اندازه، مصرف باتری، قیمت و حتی نوع جویس است.

باکس ماد ها همان طور که از نام شان هم مشخص است ویپ هایی به شکل باکس یا جعبه هستند که با اتومایزر های ساب‌اهم سازگارند و تخصص آن ها تولید بخار زیاد و انتقال طعم جویس به بهترین شکل ممکن به ویپر است. ماد ها این امکان را برای‌تان فراهم می کنند تا بخش های مختلفی از دستگاه مثل کویل، پنبه و… را به طور دلخواه سفارشی سازی کنید. به این ترتیب تنظیم وات و دمای دستگاه کاملا دلخواه شما است و کنترل کاملی روی میزان بخاری که می‌خواهید تولید کنید، دارید.

 

البته باکس مادها چندین جنبه منفی هم دارند. قیمت بالا و اندازه بزرگ باکس مادها از برجسته ترین این جوانب است. لوازم جانبی مورد نیاز مثل اتومایزر و جویس، حمل این دستگاه را برای شما سخت می کند و مجبور می‌شوید برای حمل آن از کیف های ویپ استفاده کنید.

از سوی دیگر پاد ماد هاطراحی شیک تری دارند و اما در مقایسه با ماد ها قدرت کمتری دارند زیرا از سیم پیچ هایی با مقاومت کمتر استفاده می‌کنند و دنگ و فنگ کمتری نسبت به باکس مادها دارند.

پاد ماد ها چه فرقی با پاد سیستم ها دارند؟

احتمالا حدس زده باشید که پاد ها دارای ابعادی بزرگ تر از پادسیستم ها هستند. در مقایسه با پادسیستم ها، پاد ماد ها عمر باتری بیشتری دارند، جویس بیشتری را در مخزن خود جای می‌دهند و از سیم پیچ یا کویل بزرگتری بهره مند هستند. این موارد باعث می‌شوند بخار بیشتری تولید شود و طعم جویس بهتر به ویپر منتقل شود. البته یک پاد ماد مسلما از دستگاه ویپ کوچک تر است و حجم بخار و ذخیره باتری آن در مقایسه با ویپ ها کمتر است.

همانطور که در بالا هم گفتیم اولین چیزی که در مقایسه پاد ماد ها با دستگاه های پاد سیستم به چشم می‌خورد تفاوت در اندازه و ابعاد آن هاست. مهم ترین علتی که باعث شده ویپر ها تمایل داشته باشند به جای یک پاد سیستم، سراغ ویپ پاد ها بروند عملکرد بهتر آن هاست. پاد ماد ها به دلیل باتری قدرتمند تر و کویل بزرگ تر عملکرد بسیار بهتری نسبت به پاد سیستم ها دارند، از این رو اگر به دنبال دستگاهی بهتر و با امکانات بیشتر هستید پیشنهاد می کنیم از بین پاد سیستم و ویپ پاد، گزینه دوم را انتخاب کنید.

انواع دستگاه های پاد ماد

پاد سیستم ها به طور کلی به دو گروه open system و closed system تقسیم می شوند. گروه اول به دستگاه هایی گفته می شوند که کارتریج آن ها قابل شارژ است و گروه دوم به دستگاه هایی تعلق دارند که کارتریج یک بار مصرف دارند و امکان شارژ مجدد جویس آن ها وجود ندارد.

مزایای پاد ماد ها

 1. بهترین گزینه برای ویپینگ مخفی!
  بی شک حجم بخار زیاد، لذتی توصیف نشدنی را برای شما به همراه دارد اما بعضی وقت ها هست که نیاز دارید به طور مخفیانه ویپینگ کنید!  😀 البته منظور ما از مخفیانه به عنوان مثال زمانی است که در منزل هستید یا نمی‌خواهید بخار زیاد دستگاه‌تان جلب توجه کند. 😉
 2. مناسب تازه کارها:
  ویپ پاد ها برای افرادی که به دنبال راهی برای ترک سیگار هستند یک انتخاب ایده آل است. از آنجایی که ویپ پاد ها قدرت انتقال نیکوتین بالا و حجم بخار کم تری نسبت به ویپ ها دارند، می‌توانند حسی مشابه سیگار را برای افراد سیگاری فراهم کنند. علاوه بر این عوامل دیگری مثل قیمت مناسب، سادگی طراحی و استفاده و نگهداری ساده باعث میشود این دستگاه ها برای تازه کارها مناسب باشد.
 3. ایده آل برای سالت نیکوتین ها:
  همانطور که در بالا گفتیم ویپ پاد ها دستگاه مناسبی برای کشیدن سالت نیکوتین هستند. با ویپ پادها می‌توانید به عنوان یک ویپر تجربه ویپینگ لذت بخشی را با طعم سالت نیکوتین دلخواه‌تان تجربه کنید. در ضمن وقتی از ویپ پاد ها به عنوان پاد سیستم استفاده کنید، مصرف باتری آن ها بسیار کمتر از حالت ویپ است پس شما را از دائما در شارژ بودن دستگاه، راحت می‌کند.

معایب پاد ماد ها

 1. یکسره بودن کویل و کارتریج:
  این مورد یکی از جدی ترین معایب پاد مادهاست زیرا خریدن کارتریج جدید و دور انداختن کارتریج سالمی که فقط کویل آن سوخته اصلا کار اقتصادی به نظر نمی رسد! در واقع کارتریج و کویل برخی از دستگاه ها به صورت یکسره طراحی شده اند و کویل‌شان قابل تعویض نیست. به همین دلیل وقتی بعد از مدتی کویل دستگاه می‌سوزد شما مجبور می‌شوید کارتریج سالم را هم دور بیاندازید.
 2. باتری های کوچک:
  پاد ماد ها به دلیل اندازه کوچک باتری به دستگاه های جمع و جور تبدیل شده اند و این کوچک شدن اندازه در حجم باتری تاثیرگذار است. پس اگر به دنبال دستگاهی هستید که در طول روز یکسره دست‌تان باشد و آن را به شارژ نزنید احتمالا پاد ماد ها نتوانند این انتظار شما را بر طرف کنند. البته بعضی از مدل های پاد ماد مثل وینچی ایکس ۲ هم هستند که با باتری خارجی کار می‌کنند اما از آنجایی که اکثر ویپ پاد ها دارای باتری داخلی هستند پیشنهاد می‌کنیم وقتی می‌خواهید در طول روز آن ها استفاده کنید، یک پاور بانک به همراه داشته باشید 😉

 

17 دیدگاه برای “پاد ماد یا ویپ پاد چیست؟”

 1. با سلام اگر من بخوام جویس سالت بریزم تو پاد مادم که قبلا جویس معمولی توش بوده باید چیکار کنم مرسی

 2. سلام وقت بخیر. من همسرم سیگاری هستند… روزی ۱۶ نخ حدودا میکشن… میخواستم براشون یکی از این دستگاها بخرم.. میشه راهنماییم کنید که پاد ماد بهتر هست یا ویپ ؟ و چه مدل ؟ قصد داریم کم کم ترک کنه سیگارشم همزمان یا حداقل کمتر بکشه !

 3. سلام یک سوال داشتم میخواستم ببینم‌‌ همه جور جویسی‌میشه داخل پاد ریخت یا نه فقط سالت
  منظورم اینه جویس‌ویپ هم‌میشه داخلش ریخت یا نه

  • سلام داوود عزیز ، بله تو یکسری مدل پاد ها که کارتریج با اهم پایین دارند میشه استفاده کرد،ترجیحا اگر میخواید جویس داخل پاد بریزید از جویس های غلیظ استفاده کنید.

   • سلام وقت بخیر پاد نیکوتین داره؟
    چه کار کنم که نکیوتین صفر مصرف کنم با پاد
    و اینکه کلا بخوام نیکوتین صفر باشه از چه دستگاهی باید استفاده کنم پاد یا ویپ

 4. سلام وقت بخیر.
  داداش من دستگاه ویپ پاد voopoo (drag ) دارم
  الان موندم ویپ هست یا پاد !!!؟؟؟؟
  چون یک پاد دارم و اینو به اسم ویپ برام آوردن !,
  اگه امکانش هست راهنمایی کنید ..

 5. سلام وقت بخیر من بعضی وقتا قلیون میکشم هفته ای یک بار، چیزی میتونین معرفی کنید که هم از لحاظ قیمت بصرفه باشه برام هم خوب باشه و مشکلی براش پیش نیاد

 6. سلام یه سوالی دارم من بین خرید پاد ماد و ویپ دو دل هستم کدوم بهتره برای خرید برام حجم دودی که میده زیاد مهم نیست اگه میشه راهنماییم کنید ممنون ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه